• Čtvrtek, Březen 21st, 2019

Slunce krásně hřeje a my o5 vyrážíme do Prahy – tentokráte do Domova Seniorů U Vršovického nádraží. Chvíli hledáme adresu, několikráte projíždíme ulicí, ale nakonec zastrčenou budovu s úspěchem nalézáme a jdeme vybalovat harampádí. Zastavují nás kolemjdoucí senioři a ptají se, jestli se tu bude zase hrát, co se bude hrát a podobné důležité dotazy. Společenská místnost není vůbec tlumená, a tak máme co dělat, aby to při zkoušce občas nenahouklo. Sociální pracovnice začaly svážet seniory, někteří se trousí sami. Začínáme hrát a vše běží podle plánu. Senioři tleskají, což u našeho publika není příliš obvyklé – né, že by se jim naše produkce nelíbila, ale občas totiž hrajeme pro seniory, kteří jsou skutečně na konci svých dnů, a tak i když se jim produkce líbí, nedokáží dát svoji radost najevo a apaticky sedí a jen poslouchají. I když je pravda, že zatím se nám nestalo, že by jediný senior z našeho koncertu odešel předčasně. Většinou si je odvezou po skončení koncertu sociální pracovnice samy.

   Kupodivu jsem se nikde nezadrnul a ani nesplet, a tak s úderem sedmdesáté minuty náš program končí. Ještě stačím pozvat seniory na naše vánoční koncerty a zpívám úryvky z Adeste Fideles a Ave Maria, aby měli představu, co se na ně na vánočních koncertech chystá a jdeme na poslední písničku. Senioři jsou nadšeni a slibují, že si nás pozvou. Snad nezapomenou. Všichni senioři už odešli nebo byli odvezeni a hned vedle mixážního pultu sedí na vozíčku děda, kterého tu tak trochu zapomněli. Ptám se, jestli se mu koncert aspoň trochu líbil. Dědeček nešetří slovy chvály a mě je jako kocourovi, co ho drbou za uchem. Máme chvíli času, a tak si povídáme. Resp. já jsem toho moc neřekl. Jenom sedím v podřepu a poslouchám čtyřiadevadesátiletého dědu – bývalého učitele, který mi vypráví o životě a nejvíc o té čtvrté – o stáří nad  sedmdesát let. Má neskutečný dar vyprávět. Téměř nedutám a nohy mi pomalu dřevění. Vydržím to přes půlhodinu. Poslouchal bych celý den, ale pro dědu si přišla sestřička, a tak se loučíme a dědovi ve dveřích ještě narychlo přeji ještě hodně krásných dnů na tomto světě…

 

Category: Zápisníček
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Vaše komentáře: